Porselen Makyaj Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Porselen makyaj, eskiden sadece sanatçıların kamera ve televizyon çekimleri esnasında uyguladığı, ancak şimdilerde özel gecelerde, düğün törenlerinde, fotoğraf çekimlerinde kullanılan bir makyaj türüdür. Porselen makyaj gün içerisinde kullanılabilecek bir makyaj çeşidi değildir. Porselen makyaj iyi ışık alan bölgeler için idealdir. Yüzünde kaza ve yaralanmalardan dolayı ya da doğuştan bir bozukluk olanlarda bu bölgeleri kapamak için porselen makyaj yaparlar ya da yaptırırlar. Televizyonlarda ve reklam panolarında gördüğünüz, bebek gibi pürüzsüz bir tene sahip kadın ve erkek yüzleri, porselen makyajla mümkün olmaktadır. Porselen makyaj için kullanılan ürünlerin çok yoğun bir kapatıcı özelliği vardır. Adeta boya gibi sürüldüğü bölgeyi kapatırlar. Porselen makyaj yüzde doğal bir görüntü oluşturmaz. Adeta yüzde bir maske varmış gibi görünür. Yakından bakıldığında fark edilir. Soğuk ve çok mat bir makyaj türü olduğu doğal görünmediği için günlük makyaj olarak kullanılmaz. Yüze ağır gelir ve cildin nefes almasına engel olur.

Yüze porselen makyaj yapıldığında 40 saat boyunca bozulmadan yüzde kalabilir ancak kısa süreli kullanımlar için uygundur. Sıcak havaya ve soğuk havaya karşı dayanıklılık gösterir. Akmaz, dağılmaz ve bozulmaz. Porselen makyajın amacı cilt kusurlarını kapayarak, yüze veya uygulandığı bölgeye pürüzsüz bir görünüm kazandırmaktır. Tıpkı porselen gibi düzgün ve sırlı bir görünüm için yapılırlar. Porselen makyaj yaparken kullanılan ürünlerin özellikleri Porselen makyaj yapılmadan önce yüzdeki küçük tüycükler alınmalıdır. Porselen makyajda yüz derisi iyice kaplanacak ve bebek cildi gibi bir cilt oluşturulacaktır. Eğer yüzdeki tüylerin üzerine yapılırsa, bu tüy köklerinin olduğu yerlerde hava hapsolacak ve pütürlü bir görünüm elde edilecektir. Porselen makyaj başarısız olacaktır. Bu nedenle porselen makyaja başlamadan evvel yüzün tamamına sir ağda uygulaması yapılır.

Porselen makyajda kullanılan en önemli malzeme taş pudra olarak isimlendirilen ve normal pudralardan çok daha fazla ağır bir yapıya sahip olan pudralardır. Taş pudralar su ile seyreltilerek yüze sürülür. Boya tabakası gibi yüzü kaplar. Mükemmel kapatıcılık özelliğine sahiptirler. Porselen makyajda taş pudradan sonra yüzü renklendirmek için fondöten uygulaması yapılır. Porselen makyaj için kullanılan fondötenlerde günlük hayatta kullanılan fondötenlere göre daha iyi kapatıcılık sağlarlar ve suya karşı da çok dayanıklıdırlar. Yüze sürüldüğünde yüze iyice yapışarak kaplarlar. Porselen makyaj aslında taş pudra ve fondöten ile yapılan bir uygulamadır. Amaç doğal cilt yapısını bebek cildine benzetmektir. Ancak cilt kapatıldıktan sonra porselen makyajın ille de olması gereken unsuru göz makyajıdır. Ve göz makyajına da başlamadan önce, mutlaka takma kirpik uygulaması yapılır.

Takma kirpik uygulaması yapılmadan porselen makyaj tamamlanmaz. Takma kirpikler doğal veya sentetik malzemelerle hazırlanmış ve kirpiklere daha uzun ve daha dolgun, bir görünüm kazandırmayı amaçlayan ürünlerdir. Bunun için hazırlanmış bir tutkalla göz kapağında kirpik diplerine yapıştırılırlar. Doğal kirpiklerle karışması sağlandıktan sonra göz farı ve rimel uygulamasıyla, daha doğal bir görünüm kazanırlar. Göz ve kirpikler daha belirgin hale gelir, bakışlar daha derinleşir. Göz farı olarak kullanılan ürünlerde porselen makyaj için özel hazırlanmış daha ağır formda, dağılmayan ve suya dayanıklı ürünlerdir. Porselen makyaj tamamlandıktan sonra, yada bir bölgenin makyaj işlemi bittikten sonra , makyajın kalıcı olması ve sürülen ürünlerin sabitlenmesi için sabitleyici özel spreyler kullanılır. Bunlar da porselen makyaj için hazırlanmış özel yapıştırıcı ürünlerdir. Porselen makyaj ürünleri kadınların makyaj çantalarında taşıdıkları ürünler değildir. porselen makyaj malzemeleri oldukça pahalı ürünlerdir ve kullanılabilmek için bu konuda bilgili olmak gereklidir.

Porselen makyaj, bu eğitimi almış kişiler tarafından kuaförlerde ya da güzellik merkezlerinde yapılır. Porselen makyajı yaptırmak da diğer makyaj çeşitlerine göre daha maliyetlidir. Maliyet kullanılan ürünlerin özelliğine ve kalitesine göre, yapan merkezin fiyatlandırma politikasına göre farklılık göstermektedir ancak genel olarak porselen makyajın ortalama maliyeti 150 – 200 Tl. arasında değişmektedir. Porselen makyaj kullanıldıktan sonra, yüzden temizlemek de epey zahmetlidir. Porselen makyaj için özel hazırlanmış temizleyiciler ile cilt tamamen silinir ve boyalar temizlenir. Bu işlem normal bir makyaj temizliğine göre daha fazla zaman alır. Temizleme işlemi bittikten sonra yüz su ve sabunla birkaç defa yıkanır ve kurulanır. Ülkemizde porselen makyaj için kullanılan ve en bilinen marka Make Up Forever ve Kryolan firmasının ürünleridir.

Bir önceki yazımız olan Detoks Yapmanın Faydaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.