Kış Aylarında Saç Bakımı

Yaz aylarında su, güneş ve nemin etkisiyle yıpranan saçların kış aylarına girerken bakımını yapmak ve soğuk havalara karşı hazırlanmasını sağlamak, saç derisi sağlığı için son derece önemlidir. Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel, soğuk havaların saçlar için tehdit oluşturduğu için kış aylarında bir kat daha dikkatli olunması gerektiği uyarılarında bulundu.

Dr. Fulya Tezel, “Soğuk havalardan yalnızca cildiniz değil, saçlarınız da etkilenir. Eğer saçlarınız sağlıklı değilse sonbaharda başlayan sıkıntılar, kış aylarında çoğalacak, hatta rahatsızlık verir düzeye ulaşacaktır. Özellikle kuru saç yapısına sahip olanların saçları bu dönemlerde daha da kuruyacaktır. Bunlara ek olarak kış mevsimi boyunca soğuk ve nemli ortamda kapalı kalan saçlar, incelmiş saç tellerine ve matlaşmış bir görünüme sahip olur. Gerekli bakımları bu zamanlarda uygulamazsanız, sonrasında bahar ayında da sizi zorunlu bir bakım süreci bekler.” şeklinde açıklamalar yaptı.

Yılın bu zamanları saçlarınızın en güçsüz olduğu aralık içerisindedir. Yaz mevsiminin ardından deniz, klor ve güneşin saçlar üzerindeki yıpratıcı etkisi, sonuçlarını sonbahar aylarında gösterir. Kötü bir görünümle beraber saçların dökülmesine neden olur. Bir de bunlara ek olarak genetiğinizde kuru ve cansız saçlar varsa mevsim geçişleri, saçlarınız için oldukça zor dönemler olur. Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel yoğun nemlendiricili bakım maskeleri ve yağ karışımları ile hazırlanan bakım ürünlerinin saçların yağ ve güç oranları açısından dengesini sağlamaya yardımcı olması için kullanılabileceğini söyledi.

Beslenme şekli, saç dökülmesini etkileyen faktörlerden biridir. Bazı durumlarda kendi yaşam koçluğunuzu yapabilir ve beslenme alışkanlığınızı değiştirdiğinizde, bunun saç derinize nasıl yansıdığını gözlemleyebilirsiniz. Dr. Fulya Tezel Omega-3 açısından zengin yiyecekler, yeşil çay ve diğer antioksidanlar, b6 ve folik asit, niacin, biyotin gibi saç güçlendiren besin takviyelerinin saç bütünlüğünü desteklediğini açıkladı.

Kış aylarına özel olarak saçlarına bakım yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusunda Dr. Fulya Tezel bazı uyarılarda bulundu:

  • Saçların kirlenme durumunu göz önünde bulundurarak çok sık yıkamaktan kaçının.
  • Saçlarınızı daima az şampuan kullanarak yıkayın, daha çok şampuan kullandığınızda saçlarınız daha temiz ve daha bakımlı olmaz.
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra kesinlikle saç bakım kremi kullanın.
  • Saçlarınızı olabildiğince seyrek boyatmaya ve doğal rengine yakın renkler seçmeye çalışın.
  • Saçlarınızı yıkadıktan sonra pamuklu havlular ile kurulayın, saç kurutma makinesi kullanmaktan olabildiğince kaçının.

Bir önceki yazımız olan Edebiyatın Hayatımızdaki Önemi başlıklı makalemizde Edebiyatın Hayatımızdaki Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.