İlginç Meze Tarifleri

Mor Sultan Yemek yapmak için gerekli bilgiler ve ilginç meze tarifleri kapsamında aktarılacak en önemli nokta, bir yemeği yapmadan önce bu yemeğin hangi amaçla kullanılacağının çok iyi belirlenmesi gerekmektedir. Bu aşamada yapılan yemek ana yemek mi, aperatif atıştırmalık mı, yoksa meze tarzı bir yemek mi yapılacak öncelikle bunun belirlenmesi gerekli bir konu olmaktadır. Çünkü ana yemekle mezeler arasında hazırlanma aşamaları olarak izlenecek yol farklı yapıda olmaktadır. Yemek yapmak için gerekli bilgiler ve ilginç mezeler olarak burada ilk önce mor sultan mezesi yapım aşamaları ele alınmaktadır.

Mor Sultan İçin

Gerekli Malzemeler

yarım kırmızı lahana

1 adet salatalık

1 adet ince ve küçük havuç

2 diş sarımsak

1 tutam dereotu

tuz

1 yemek kaşığı mayonez

1 su bardağı yoğurt

Mor sultan mezesi yapılışı

Gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra bol su ile yıkanır. Mor lahana rendenin ince kısmı kullanılarak dikkatli bir şekilde rendelenir. Salatalık ve havuç aynı şekilde rendenin en ince dişli olan kısmı kullanılarak rendelenir. Rendenin ince tarafı kullanılmasının sebebi eğer kalın tarafı ile rendelendiğin de meze olarak sofrada yenmesi esnasında damağımıza kıtır kıtır hoş olmayan dokunuşlar yaparak ağız tadımıza uygun olmayacaktır.

Yemek yapmak için gerekli bilgiler ve ilginç meze tarifleri doğrultusunda yapılan mor sultan için sarımsak kabukları dikkatli bir şekilde soyulduktan sonra ahşap yapılı bir havan içerisinde yine ahşap tokmak kullanılarak tuzla iyice dövülür. Havan içinde dövülmesinin en önemli sebebinin diri kalmadan mezenin içinde sadece kokusu ile aromatik bir tat katması amaçlanmış olmasındandır. Bu yüzden yenirken sadece kokusunun hissedilmesi tercih edilmektedir.

Rendenin ince kısmını kullanarak rendelenen mor lahanayı, havucu ve salatalığı derin yapılı olan bir kaseye boşaltılır. Bunun sonrasında içine iyice tuzla dövülmüş sarımsak da eklenerek harmanlanır. Dereotunu kesme tahtası üzerinde ince ince kıyma işleminden geçirdikten sonra derin kasede beklemekte olan karışımın içine eklenir.

Daha sonra 1 yemek kaşığı mayonez ve bunun yanında 1 su bardağı yoğurdu da bu karışımın içine ekledikten sonra iyice karıştırılır. Hepsi birbiriyle özdeşleşmesi için kase içindeki karışım bir müddet harmanlama işleminden geçirilir.

Bütün bu işlemlerden sonra mor lahananın koyu rengine bürünen tüm malzemeler ortaya mor bir görsellik sergileyecektir. mor lahananın ortaya çıkarmış olduğu bu görsel şölen sabah kahvaltılarında branç havasında tüketebileceğiniz en dikkat çekici meze olmaktadır. Ayrıca yemeklerin yanında salata olarak da tüketebilirsiniz. Servis tabağında masaya 1-2 dal dereotu ile süsleyip getirdiğinizde bu güzel görselliği bozmaya kimse kıyamayacaktır. Afiyet olsun.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Yaşam Ve Spor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.