DPO DPO birim, ünite sistemi diye adlandırılan ve otomatik şanzıman ile anlam kazanan bir kavramdır. Bilindiği üzere önceleri lüks olarak güzken otomatik vitesli araçlar günümüzde yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun ile birlikte de otomatik vitesi araçların, otomatik şanzımanları ise de çeşitlenmekte. Bu çeşitlenmeler ile detaylarda artış olmaktadır. DSG, CTV gibi adlandırılan otomatik şanzımanlar vardır. Burada önemli olan bu önemli aksanların bakımı ve tamir işlemleridir. Turan Torna bu konu da en iyi hizmeti veren bir firmadır. İstanbul un en iyisi olan Turan Torna DPO üniteli olan araçlar hakkında teknik bilgiye sahip bir kadroya sahiptir.

DPO KULLANAN OTOMOBİL FİRMALARI

DPO otomatik şanzımanların parça, bakım malzemeleri özel olarak üretilmekte ve DPO’ ya has olacak şekilde üretilmektedir. Renault, Dacia, Peugeot, Citroen gibi dünya çapındaki büyük firmaların DPO otomatik şanzıman üretimi yapmaktalar. Renault bu sisteme DPO adını verirken Peugeot ise AL4 adını vermekte.

OLUŞABİLECEK SIKINTILAR VE ÇÖZÜMLERİ

Ve bu araçlarda dahi her ne kadar üstün teknoloji olsa bile bir takım sıkıntılar çıkabilmekte. Bunların başında gelen sorunlardan biri aşırı ısınma. Bu sorun oldukça sık rastlanılan bir durum oldu. Bunun asıl nedeni ise şanzıman içerisindeki şanzıman yağının özelliğini kaybetmesinden oluşuyor. Bunun sonucunda selenoid valfları denen aksanın düzgün çalışmaması oluşmakta. Bunun için teknik yardım şart. Turan Torna bu konu da doğru tespit ve gerekli malzemeler ile teşhisinde uzmanlık barındırmakta. Teknik donanıma sahip bir kadronun şart olduğu DPO şanzıman tamirinde bu konu da Turan Torna İstanbul’un öncüsü olduğunu kazandığı müşteri memnuniyeti ile ortaya koymaktadır.

SİSTEM HAKKINDA BAZI BİLGİLER

DPO tam otomatik olan bir şanzıman çeşididir. Otomatik şanzımanlı araçlarda olduğu gibi tork konverter sistemini barındırır ve debriyaj görevini gören bir sistem adıdır. Birim veya ünite olarak da ifade edildiği gibi DPO dendiğinde akla ilk gelen şey otomatik şanzımandır. Manüel vitesli araçlarda vites geçişi için debriyaja basarak motor boşa alınması gerekirken DPO şanzımana sahip araçlarda tork konvertörü ile bu işlem gerçekleştirilmektedir. Düz vitesli araçlar geçmişte doğal olarak piyasaya hâkimdi yani şuan düz vitesli araç tamiri, bakımı yapan işletme çok olabilir. Lakin Turan Torna bizim bahsettiğimiz DPO otomatik şanzımanlı araçların bakımı ve tamir işlevinde en iyisidir. İstanbul’un en kaliteli hizmetini vermektedir. DPO şanzımanlı araçların yağ değişimi belli periyotlarda yapılmalıdır. Bazı araçlarda 20 bin bazıları 50 bin aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bu yağın da kaliteli olması gerekmektedir. Ve sıkıntı oradan mı kaynaklanmış bu iyi tespit edilmelidir ki gereksiz masraf oluşmasın. Turan Torna güvenilir bir işletmedir, tespiti doğru yapar ve karşılıklı güven ile işlemlerinizi gerçekleştirir.

TAMİRİN GEREKSİNİMLERİ

DPO tamiri yapılırken hata kesinlikle oluşmamalıdır ki daha büyük sıkıntılar doğurmasın. Turan Torna teknolojinin imkânlarından faydalanarak çağdaş yöntemler ile tamiri gerçekleştirme. DPO türbin, stator tamirinde yapıştırma gibi işlemlerin öneminden dolayı uygun basınçlar uygulanmaktadır. Bunun için ise bilgisayar programı ile hatasız yapılmaktadır. Ve hatta Turan Torna atölyesinde birebir orijinal şekilde olan parçaları el değmeden bilgisayar sistemleri ile torna tezgâhında yapmakta ve uygun fiyatlar ile müşterinin de yararına olacak faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Edebiyatın Hayatımızdaki Önemi başlıklı makalemizde Edebiyatın Hayatımızdaki Önemi hakkında bilgiler verilmektedir.