Cilt Bakım Maskesi Tarifleri

1. Cilt Bakım Maskesi 1 yemek kaşığı zeytinyağı 1 yemek kaşığı kadar bal 1 yemek kaşığı ölçüsünde limon suyu ( doğal limonun suyu sıkılmalı)

Hazırlanışı Bu 3 malzeme karıştırılır. Yüze masaj yapılarak uygulanır. Bu maske yüz bölgesinde 20 dakika kadar bekletilir. 20 dakikanın ardından yüz iyice yıkanıp durulanır. Maskenin içeriğinde bulunan bal yüzdeki problemli bölgelerin iyileşmesine fayda sağlamanın yanı sıra yaşlanmayı engellemede de etki eder. Limon ise içeriğinde barındırdığı C vitamini sayesinde cildin daha pürüzsüz olmasına ve daha parlak durmasına fayda sağlar.

Zeytinyağı ise cilde elastik bir yapı kazandırır. Bu maske isteğe göre gece sürülüp sabah da temizlenebilir. Fakat normal kullanımı 20 dakika bekletilip, bu sürenin ardından yıkanıp durulanmasıdır. Bu maskenin haftada en fazla 2 ya da 3 kez kullanılması tavsiye edilir.

2. Cilt Bakım Maskesi 1 çay kaşığının yarısı kadar limonun suyu ( yani birkaç damla kadar) Bir miktar zerdeçal 1 tatlı kaşığı kadar yulaf

Hazırlanışı Yukarıda belirtilen tüm malzemeler karıştırılır. Ardından yüz bölgesine masaj yapılarak güzelce yedirilir. Masaj yapılarak uygulanmalıdır. Bu maske yüz üzerinde en fazla 20 dakika kadar bekletilmelidir. Bu sürenin sonunda soğuk su ile güzelce yıkanıp durulanmalıdır. Bu maskenin haftalık süreçlerde 3 veya 4 defa uygulanması tavsiye edilir.

3. Cilt Bakım Maskesi 1 çorba kaşığı maden suyu 1 çay kaşığı kadar gül suyu 1 çorba kaşığı kadar bal 1 çorba kaşığı kadar süt veya yoğurt

Hazırlanışı Yukarıda ölçüleri belirtilen tüm malzemeler bir kap içinde karıştırılır. Ardından hazırlanan maske bir pamuk yardımı ile yüz bölgesine masaj yapılarak iyice sürülür. Sürülen maske 15 dakika boyunca yüzde bekletilir. 15 dakika bekletildikten sonra da su ile güzelce yıkanıp durulanır. Bu maske besleyici bakım kremi görevi görür. Peeling sonrası uygulanabilecek doğal bir besleyici bakım kremidir. Peeling sonrasında ciltteki hücreleri uyararak cilde daha canlı ve daha sağlıklı, parlak bir görünüm kazandırır.

4. Cilt Bakım Maskesi 2 çay kaşığı kadar Türk kahvesinin telvesi 1 çay kaşığı kadar limon suyu ( doğal limondan) 1 çay kaşığı kadar bal 1 çay kaşığı kakao tozu Süt ( karışım krem kıvamına gelinceye dek eklenir )

Hazırlanışı Yukarıda ölçüleri belirtilen tüm malzemeler karıştırılır ve yüz masaj yapılarak sürülür. 15 dakika kadar yüzde bekletildikten sonra su ile yıkanıp temizlenir. Bu maske cildin daha pürüzsüz ve daha parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Doğal bir besleyici bakım kremi görevi görür.

Bir önceki yazımız olan Kışın Kilo Almamak İçin Ne Yapılmalıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.